FAQ

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania, które są kierowane do nas.

Blokady alkoholowe powinny być instalowane wyłącznie przez wykwalifikowanych elektryków samochodowych, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia i przeszkolenie. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że blokada została zamontowana prawidłowo i spełnia wszystkie wymogi norm.

Zachowanie właściwej procedury instalacji blokady alkoholowej jest kluczowe, aby spełnić wymogi nałożone na kierowcę przez przepisy prawa.

Jeśli prawo jazdy zostało zatrzymane na okres dłuższy niż rok – to tak, istnieje konieczność ponownego zdania egzaminu na prawo jazdy lub spełnienia innych warunków nałożonych przez przepisy prawa, aby odzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Urządzenie wymusza wykonanie pomiaru, jeżeli od momentu wyłączenia silnika minęło ponad 30 minut, co zapewnia regularność i dokładność monitorowania poziomu alkoholu u kierowcy przed kolejnym uruchomieniem pojazdu.

 

Blokada alkoholowa jest urządzeniem kompatybilnym z każdym rodzajem pojazdów, co oznacza, że można ją stosować zarówno w samochodach osobowych, dostawczych, jak i ciężarowych, zapewniając uniwersalność i skuteczność rozwiązania w różnych typach transportu.

Warto skonsultować warunki gwarancji z producentem pojazdu, aby upewnić się, że blokada alkoholowa jest zgodna z wymaganiami i nie wpłynie negatywnie na obowiązującą gwarancję.

Tak, przeprowadza je każda Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów/ Koszt badania wynosi 50 zł.

Warto skonsultować warunki gwarancji z producentem pojazdu, aby upewnić się, że blokada alkoholowa jest zgodna z wymaganiami i nie wpłynie negatywnie na obowiązującą gwarancję. Dodatkowo, warto zaznaczyć, że blokada alkoholowa nie ingeruje w system, gdy silnik został już uruchomiony, co pozwala na normalne funkcjonowanie pojazdu po jego uruchomieniu.

Aby blokada alkoholowa spełniała wymagania ustawy, należy zadbać o jej odpowiednią kalibrację. Wykonujemy ją co 12 miesięcy. Pierwszą przed montażem urządzenia. Po każdej kalibracji kierowca otrzymuje świadectwo potwierdzające prawidłowe działanie blokady, które musi mieć przy sobie podczas kontroli drogowej. W przypadku, gdy kierowca objęty nakazem jazdy z blokadą alkoholową wsiądzie do pojazdu bez zamontowanego urządzenia, może stracić prawo jazdy na rok. Po tym okresie, obowiązek jazdy z blokadą przez kolejne trzy lata rozpoczyna się od nowa.

Dodatkowo, warto zaznaczyć, że blokady alkoholowe są urządzeniami wymagającymi okresowej kalibracji co 12 miesięcy. Świadectwo kalibracji, potwierdzające prawidłowe funkcjonowanie urządzenia, należy prezentować podczas kontroli drogowej, co jest istotne dla zapewnienia zgodności z przepisami prawa oraz regularności monitorowania poziomu alkoholu u kierowcy.

Oczywiście, można zainstalować w dowolnym pojeździe wyposażonym w rozrusznik. Dodatkowo, istnieje możliwość montażu w pojazdach z silnikami o pojemności 1,6 litra lub większej.

W samochodzie prywatnym, świadome tego, że sami lub najbliżsi nie uruchomimy silnika mając alkohol w wydychanym powietrzu, działamy profilaktycznie. W przypadku pojazdów firmowych, nowelizacja przepisów umożliwia odzyskanie prawa jazdy osobom, które straciły je za jazdę pod wpływem alkoholu.

Scroll to Top